کد مطلب : 15818
تاریخ ثبت : 1397/09/18 12:32

مالیات خانه‌های خالی مشکل رکود مسکن است؟

اجرا نکردن طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سوی دولت به بهانه‌های مختلف نشان‌دهنده تخطی از قانون است
حجم زیادی از معاملات مسکن در یک سال گذشته کاهش یافته است. بررسی‌های صورت گرفته در بازار خرید و فروش مسکن نشان‌دهنده آن است که نگاه به  این بازار از سرمایه‌گذاری مفید به سرمایه‌گذاری سوداگرانه تغییر کرده است.

وی ادامه داد: در طرح مالیات بر عایدی مسکن سعی کرده‌ایم بازار سوداگرانه را کنترل کنیم و با اخذ مالیات از سوداگران و دلالان، آنها را از بازار مسکن خارج کنیم.

رضایی کوچی اظهار کرد: در کمیسیون‌های مجلس درباره طرح مالیات در عایدی مسکن به جمع‌بندی‌های لازم رسیده‌ایم و تمامی اعضای کمیسیون معتقدند که با اجرای این طرح می‌توانیم قیمت‌ها را در بخش مسکن کنترل کنیم و این طرح به نفع بازار مسکن است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه متأسفانه طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی با وجود آنکه یک قانون است، اما اجرا نمی‌شود گفت: متأسفانه در این طرح قانون اجرا نمی‌شود و هر بار به بهانه‌های مختلف اجرای این طرح را به تعویق می‌اندازند.

وی تأکید کرد: طرح قانون مالیات از خانه‌های خالی نقش بسیار مؤثری در کاهش واحدهای خالی از سکنه دارد و می‌تواند این بازار را به سمت خروج از رکود و رونق هدایت کند.

رضایی‌کوچی در پایان افزود: ابزارهای نظارتی برای شناسایی واحدهای خالی از سکنه طراحی نشده و دولت هنوز از لحاظ نرم‌افزاری برای این طرح با مشکل مواجه است، اما به  عقیده بنده اجرایی نکردن این طرح تخطی از قانون است و دولت و مسئولان باید هر چه سریعتر اقدامات لازم را برای اجرای آن به کار بگیرند.
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید